UV světlo a podestýlka

Zde se ptejte na vše kolem terárií. Jak je dělat i nedělat.

UV světlo a podestýlka

Příspěvekod Sunflowerin23 » úte 16. zář 2014 18:42:58

Dobrý den, potřebovala bych poradit s pár věcmi.
19. 8. jsem dostala jsem želvičku. Bohužel jsem to netušila a tak jsem terárium vybavovala až postupně po jejím zakoupení.
Ráda bych svůj dotaz rozdělila na části:
1. Co se týče podestýlky, chovatel prý říkal, že pokud je želvička tak malinká (má údajně rok), není dobré dávat substrát a mám dát zatím kamínky, prý má se substrátem u tak malinkých želviček špatné zkušenosti s tím, že by to mohly sníst a ucpat se tím. Co jsem ale tak vyčetla, je substrát dobrý kvůli vlhkosti a také z toho důvodu, že se tam želvička zahrabe a nehrozí tak dehydratace a i díky vlhkosti se správně vyvíjí krunýř. Kamínky, co tam prozatím mám, rosím a vlhčím v neosvětlené části a když jsem měřila vlhkost, tak byla 68 %, což chápu, že je málo. Proto bych se v první řadě chtěla zeptat, jestli je vážně lepší ten substrát napůl třeba s kameny a nemusím se bát, že by ho želvička snědla a ucpala se?

2. Dál bych se chtěla zeptat na UV světlo, jako laik jsem nejprve nevěděla, jaké osvětlení vybrat no a koupila jsem obyčejnou OSRAM zářivku 11w s tím, že je to ono, ale jak jsem četla dál, tak jsem zjistila, že je potřeba UVB, tak jsem si nechala v místním zverimexu objednat Reptile 150 25w, protože jsem ji nikde nemohla sehnat. No a má přijít koncem příštího týdne a já mám strach, že pokud je želvička tak dlouho (už od toho 19. srpna) bez UV, že by to na ní mohlo nechat nějak následky.. Chovatel prý ale nic o UV záření neříkal, měl ji totiž prý venku. Rozměry terária (mám ji v akváriu) jsou 60x25 cm a výhřevnou lampičku mám nastavenou tak, že přímo pod ní je 38°C.

3. Co se týče vápníku, při koupi byla doporučena sépiová kost. Dávám čerstvou pampelišku a drobím na ni tu kost, ale zdá se mi, že to želvička moc nechce žrát. Taky jsem někde četla, že někdo tvrdí, že sépiová kost není moc ideální a lepší je v lékárně koupit přímo vápník.. Prosím tedy také o radu v tomto ohledu.

Moc děkuju za Váš čas co věnujete mému dotazu a taky moc děkuju za jakékoliv rady.:)
Sunflowerin23

Re: UV světlo a podestýlka

Příspěvekod monty » čtv 18. zář 2014 8:43:00

1. Kamínky jsou nesmysl. Chovatelé se hádají sice o substrátu, ale používáme hobliny, lignocel s pískem, hlínu s pískem. Je nutné, aby se na noc mohla želva zahrabat do vlhkého.
Klidně dát na třetinu kamínky, na druhou půlku to, co jsem psal výše.

2. Dal bych toto. Výhřevná je OK. Docela by mě zajímalo, co je to za chovatele. Můžeš nám to tu napsat?

3. Sépiovku jí dej do terárka, také občas přihoď vaječné skořápky. Ona si to dá, až to bude potřebovat, nebude to hryzat každý den. Vápník nekupuj.
Když musíš, tak musíš....
monty
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod vytem » úte 07. dub 2015 9:51:36

Dobrý den,
objevila se mi v teráriu taková nenápadná jemná bílá plíseň... Substrát mám cca dva měsíce starý lignocel s pískem, vlhkost přes den 40-50%, přes noc 70-80%. Plíseň se objevila v chladném koutu terária... Nemáte nějaký fígl jak se jí zbavit a předejít jí? Děkuji
vytem

Příspěvekod Elessar » úte 07. dub 2015 12:18:49

Sunflowerin23 - Dobrý den, nepíšete, co je to za druh želvy. U různých druhů bych doporučil různé druhy substrátů, případně různě nakombinované. Jinak ve všem souhlas s Montym. Ale UVB 200 bych dal na prvních pár měsíců (než se vysvítí) minimálně 20 cm od želvy.
Elessar
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod Elessar » úte 07. dub 2015 12:19:43

vytem - pro váš dotaz by bylo lepší založit nové vlákno, ať nepleteme do "UV světlo a podestýlka" plíseň na substrátu...
Elessar
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod Silvie88 » ned 02. srp 2015 19:20:27

Dobrý den, jak často mám měnit podestýlku? Máme uhlířky od 17.5 a ještě jsem jim to neměnila. Žádná plíseň není, ale divně to zapáchá i když jim každý den čistím misky a i hned hovínka
Silvie88

Příspěvekod Jana Pokorná » úte 11. srp 2015 10:37:05

Pakliže to "divně zapáchá" je určitě čas na výměnu :) Výměna podestýlky je individuální záležitost, dle druhu podestýlky, plochy chovné nádrže a počtu a druhu chovaných jedinců
Jana Pokorná
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod monty » sob 22. srp 2015 18:42:18

Výměna se dělá podle nosu manželky
Když musíš, tak musíš....
monty
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod Elessar » stř 26. srp 2015 23:43:54

Vždy záleží na použitém substrátu, počtu želv v ubikaci a velikosti ubikace. Lignocel s pískem v dostatečné vrstvě pro jednu až dvě želvy v teráriu o velikosti cca 100x50 cm při sbírání bobků a vyhazování veškeré staré potravy vydrží několik měsíců v pohodě.
Elessar
Ověřený chovatel, admin

Příspěvekod Marcela » pát 18. zář 2015 9:21:45

Dobrý den! Mohu se zeptat kolik podestýlky do terárka? Myslím na vysoko, mám dvě želvičky, ještě malé cca 6 cm velké. A kolik asi zhruba má být stupňů pod výhřevnou lampou?
Děkuji za odpověď
Marcela

Další

Zpět na Vybavení terárií